Prečítajte si demonštratívny článok a nahliadnite cez optiku štruktúry textu a unikátnej metodiky do sveta kvalitnej tvorby.

Time for ukážkový projekt.

Ako vybrať kvalitnú hernú klávesnicu s podsvietením

Výber pôsobivej hernej klávesnice, ktorá ponúka nielen rýchlu odozvu, no zároveň musí byť aj odolná, a samozrejme mať originálne podsvietenie, môže byť pri dnešnej rozsiahlej ponuke modelov náročné.

Zmena môže pre vás znamenať kľúčový posun vpred, pretože vám uľahčí prekonať súperov v obľúbených online hrách, ako Call of Duty Warzone, CS:GO alebo League of Legends. Bez ohľadu nato, či ste doma v online svete, alebo hráte tzv. „príbehovky“, máte možnosť získať značnú výhodu, a na herné pole sa vrátiť pripravený, nakopnúť vaše schopnosti o level vyššie.

Vašich súperov prekvapíte zo dňa na deň.

HyperX Alloy je dnes medzi hráčmi žiadaná.

Pripravili sme si pre vás zrejmý prehľad, ktorý vám pomôže uľahčiť váš výber:

V tomto článku sa dozviete:

  1. Rozdiel medzi mechanickou a membránovou klávesnicou
  2. Prečo sú spínače dôležité a ako fungujú
  3. Podsvietenie
  4. Výber vhodnej veľkosti, rozloženie kláves a ich využitie
  5. Ergonómia a polohovateľnosť
  6. Pokročilé funkcie herných klávesníc
  7. Ovládací softvér

Prečo uprednostniť mechanickú?

Na dotyku záleží, a preto je v prvom kroku dôležité, vybrať si medzi mechanickým alebo membránovým typom spínača okrem toho, že zdobí vašu podsvieteniu hernú klávesnicu, rozhoduje hlavne o kvalite vášho herného prejavu.

Presne práve typ spínača definuje, či je vaša klávesnica mechanická alebo membránová.

Malý kontakt so spínačom = vysoké skóre pre vás

Mechanické spínače, sú väčšinou drahšie a hlučnejšie, no ich životnosť je zaručene dlhšia. Manipulácia s nimi môže byť príjemná, pretože sa pod každým nachádza kovová platňa, tá sa pri každom kontakte uvoľní, a ako odozvu môžete dostať uspokojivý pocit. Ten, nasleduje rýchla reakcia, ktorá v momente vykoná váš príkaz. Podmanivý pocit kontroly, spolu s rýchlosťou aktivácie, vám dodajú v reálnom čase výhodu, ako aj priestor pre kľúčovú reakciu.

Membránové spínače, sú lacnejšie a tichšie, no nie až také odolné. Zároveň ich musíte stlačiť úplne dole, čo automatický znamená väčšie oneskorenie nato, aby kláves zareagoval, nevýhoda to môže byť hlavne pri hraní online hier.

Dva druhy, viac využití. Každý si príde na svoje ak pozná základné funkcie.

Mechanické sú kvalitné a precízne ale zároveň aj hlučnejšie.

Zdroj: wikiHow

Spínače a ich funkcie sú dôležité

Sú neoceniteľnou súčasťou každej hernej klávesnice. Membránové sú nepraktické, či už kvôli ich životnosti, odozve, ale aj menšej rozmanitosti. Je náročné ich vymeniť, a neponúkajú toľko možností, ako tie mechanické.

Mechanické spínače rozdeľujeme podľa úrovne hlasitosti, rýchlosti a pocitu z odozvy, do troch hlavných kategórií:

Poznáme 3 druhy spínačov, každý z nich uspokojí rozličného zákazníka, aj vás.

Neviete sa rozhodnúť? S taktilným nič nepokazíte.

Zdroj: OSHET

Vlastnosti mechanických spínačov

Každý z nich, má jedinečné vlastnosti. Preto by ste mali pri výbere zvážiť, niekoľko ďalších faktorov, ktoré tvoria váš výsledný pocit z každého kontaktu:

Aktivačná sila: Sila potrebná na stlačenie klávesy po aktivačný bod – bod, v ktorom počítač vykoná váš príkaz

Aktivačná vzdialenosť: Vzdialenosť z pôvodnej polohy do bodu, v ktorom spínač zaregistruje váš dotyk

Celková vzdialenosť: Dĺžka – vyjadruje ju dráha, ktorú musí spínač prejsť z pôvodnej polohy, do maximálneho zaťaženia

Životnosť: počet stlačení, ktoré spínač znesie bez zmeny funkčnosti

Detaily utvárajúce kľúčovú odozvu.

Viete akú aktivačnú silu vynaložíte pri prvom dotyku?

Zdroj: smzdm

Mechanické spínače sa skladajú prevažne z rovnakých častí. Ich konštrukcia, však nie je vždy totožná. Výrobcovia do nich pridávajú rôzne vylepšenia, aby vytvorili originálne modely, ktoré vedia ponúknuť nový zážitok.

Časti spínača poznať nemusíte, ale za zmienku stoja určite.

Typy mechanických spínačov

Cherry MX – kvalita s históriou

Cherry je doslova najpopulárnejšou značkou, pokiaľ ide o mechanické spínače. Spoločnosť patentovala svoj prvý spínač, Cherry MX, v 80. rokoch minulého storočia. Od tej doby, je Cherry MX spínačom číslo jedna pre herné klávesnice.

Medzi spínačmi najznámejší čo ho robí aj napredávanejším.

Lineárny RGB spínač CHERRY MX Red použitý na klávesnici- HyperX™ Alloy FPS Pro

Zdroj: uBuy

Outemu – vie prekvapiť

Outemu spínače sú rozhodne zlatá stredná cesta, v rámci pomeru ceny a kvality. Výrobcovia ich používajú na výrobu mid-end zariadení, čiže herných klávesníc strednej triedy, s uspokojivou kvalitou, a za akceptovateľnú cenu. Klávesnice so spínačmi Outemu, vynikajú vo veľkej miere aj na našom trhu.

Nice Boy ORYX K300X tvorí RGB lineárny spínač Outemu Blue

Zdroj: uBuy

Outemu sa vynašiel sám a dostal sa cez patentovú prekážkovú dráhu.

Razer – optické spínače z budúcnosti?

Aj keď Razer ponúka spínače s klasickou konštrukciou, ich revolučné optické spínače, posúvajú inováciu o level vyššie. Pomocou optickej technológie – infračerveného svetelného lúču v ich vnútri, dokážu s maximálnou presnosťou zaregistrovať stlačenie. Aktivačná vzdialenosť iba 1,5mm umožňuje, aby sa spínač Razer aktivoval 30 percent rýchlejšie, ako tradičné mechanické spínače. Táto inovácia sa však odráža hlavne na cene.

Prianie sa zhmotní v zlomku sekundy s minimálnym úsilím

Optický RGB spínač Razer Purple škrášľuje model Razer Huntsman Pro

Logitech

Logitech je veteránom na trhu. Vďaka spolupráci s japonskou elektronickou spoločnosťou Omron, vyrobil svoje vlastné spínače, ktoré konštrukciou pripomínajú tie od Cherry. Pri životnosti v miere 70 miliónov stlačení, získate uspokojivú výdrž.

Podsvietenie tvorí jedinečný zážitok

Väčšina podsvietení v dnešných herných klávesniciach, disponuje žiadanou funkciou RGB, v angličtine Red, Green a Blue – čiže červená, zelená a modrá. Tieto tri farby, môžu byť na vašej klávesnici zobrazené až šestnástimi miliónmi variáciami pôsobivých odtieňov a farieb, ktoré medzi nimi existujú.

Prostredník sa nemilosrdne blíži ku rozsvietenému double W. Aký krásny pocit.

Už žiadne prekliky!

Zdroj:uBuy

Či už zapadá slnko, alebo len preferujete tmavý herný priestor na vytvorenie atmosféry, podsvietenie vám zaručí, že klávesy a rôzne svetelné kombinácie, uvidíte bez problémov. Váš herný zážitok sa tak stane ešte intenzívnejším.

Nezabúdajte na vhodnú veľkosť a rozloženie

Veľkosť určujeme, podľa celkového počtu kláves v rozložení, na:

Plnohodnotná klávesnica (100%)

Klávesnice v plnej veľkosti, môžu disponovať dodatočnými tlačidlami na úpravu podsvietenia, alebo vyhradenými mediálnymi klávesmi. Ponúkajú ako jediné ergonomické riešenie, v podobe opierky pre zápästie.

80% klávesnica „TKL“ alebo „TenKeyLess“

S vynechaním numerickej časti, zaberá menej miesta na stole, a ponecháva vám spoľahlivý priestor pre myš, pritom neprídete o šípky ani o horný riadok funkcií.

75%-ná klávesnica

Ten istý počet tlačidiel, ako pri TKL, len s rozdielom, že klávesy sú tesne vedľa seba, bez priestoru navyše. Ak ste zvyknutí na notebookovú klávesnicu, mali by ste sa pri jej používaní cítiť ako doma.

60% klávesnica – kompaktná

Sú zachované len klávesy, nevyhnuté na ovládanie hry, čo utvára dostatok miesta pre pohyb myšou, napríklad v prípade že hráte FPS hry, ktoré si vyžadujú nízku citlivosť myši, čiže priestor pre väčšiu precíznosť. Niekomu, však môže prekážať absencia numerických kláves a riadka funkcií (F1-F11).

Pozor na rozloženie znakov

Najpoužívanejšie znakové rozloženie vo svete, nesie názov QWERTY.

QWERTY, je štandardom už dlhú dobu, a používa sa prevažne v UK a US. QWERTZ, ktorý sa používa u nás, je odvodený práve z neho. Pri QWERTZ, na klávesoch nájdete písmená ako „á“ „ô“ „č“. Rozloženie pri QWERTY, je vrátane polohy čísel a znakov identické ako pri QWERTZ, len s rozdielom, že naše rozloženie obsahuje znaky používané výhradne len v SK jazyku, a jemu podobných.

Najpopulárnejšie rozloženia používané vo svete väčšinou sú QWERTY a DVORAK

Niceboy ORYX K300X zaujal veľa našich hráčov

Zdroj: niceboy

Sú isté ale zároveň odlišné. V čom? V predtlačenej znakovej sade

Poznáme menej obľúbené rozhranie DVORAK – to na hranie neodporúčame.

Zdroj: mymemory

Veľkosť kláves by ste mali poznať

Rozloženie ISO je používané najmä v Európe, zatiaľ čo ANSI je obľúbené prevažne medzi zvyškom sveta. Ak budeme hovoriť o najpoužívanejších klávesoch v hrách, nie je medzi nimi veľký rozdiel. Problém môže nastať s ľavým klávesom Shift, ktorý je menší na ISO. Ak hráte hru, pri ktorej používate túto klávesu nepretržite, budete si musieť na zmenu zvyknúť v prípade, ak chcete prejsť z ISO na ANSI, alebo naopak.

Podvedomé reflexy budované celé hodiny majú nevyčísliteľnú hodnotu, preto ak berie hranie vážne, nezahrávajte sa s nimi.

Buďte obozretní ak používate ISO.

Zdroj: tomshw

Väčšia kontrola s dodatočnými klávesmi

Vďaka multimediálnym tlačidlám sa môžete cítiť, ako keby ste pilotovali špičkovú vesmírnu loď. Zapnite/vypnite herný režim, alebo využite špeciálne klávesy na makrá (kombá). Viete ovládať hlasitosť, alebo jediným dotykom zapnúť čarovné podsvietenie, keď sa vaše okolie ponorí do tmavej siluety.

Pomôžu ale hard gamerom ich rozmer prekáža.

Razer Black Widow ponúka naozaj solídny „tuning“.

Zdroj: Razer

Bezdrôtová alebo s káblom?

Bezdrôtové klávesnice majú veľa výhod, jednou z nich, je napríklad možnosť hrať hry, z ktoréhokoľvek miesta vo vašej izbe. Sú však náchylnejšie na oneskorenie – spoliehajú sa na pripojenie ku USB prijímaču pomocou signálu, čo znamená pomalšiu odozvu, zatiaľ čo káblové sa s PC spoja hneď. S káblovou, zaznamenáte vzácne zvýšenie reakčného času, v priemere o 79 milisekúnd.

Ergonómia a polohovanie sú podstatné

Akým spôsobom, sa výrobcovia starajú o naše zdravie a pohodlie? Ergonomické klávesnice, ktoré majú veľa miesta pod medzerníkom, sú navrhnuté tak, aby podporovali vaše zápästia, rovnako ako niektoré ďalšie zvlnené povrchy.

Pri hrách ako CS:GO, alebo Call of Duty Warzone, vám môže veľkosť ergonomickej klávesnice prekážať, a dokonca vás až obmedzovať. Preto profesionálni hráči, používajú kombináciu 60 -70% veľkostí, s naklonením klávesnice – zväčšuje manévrovací priestor pre myš, a zlepšuje tak jej senzitivitu a precíznosť.

Zdravie a pohodlie sú alfou a omegou pri zariadení, ktoré používame hodiny.

Doprajte vášmu zápästiu zaslúžený oddych.

Zdroj: reddit

S pokročilými funkciami vyniknete ešte viac

Anti-ghosting

N-Key Rollover, tzv. – Antighosting, skrátene NKRO, je významná schopnosť inteligentne zaznamenať, každé jedno stlačenie klávesy jednotlivo. Je zárukou, že stlačenie aj desiatich kláves zároveň, je odoslané bez chýb, a v presnom poradí.

Vode-odolnosť

Výhodou vode-odolných klávesníc je, že neprestanú fungovať, keď ich polejete energetickým nápojom o tretej ráno. Ak sa aj napriek tomu chystáte niečo rozliať, uistite sa, že je to len voda. Ani šikovný dizajn však nezabráni tomu, aby vaše klávesy „zlepkaveli“. Síce nezabránia fungovaniu klávesnice, ale pravdepodobne vám zbytočne znepríjemnia pocit z dotyku, a celkového používania.

Treba ju chrániť ale aj pomôcť nám hráčom, ako sa len dá. Pán Trh - bohatý na konkurenciu, ďakujeme ti.

Razer nemá problém prežiť aj poctivý prúd – samozrejme vody. zaslúžený oddych.

Zdroj: Razer

Ovládací softvér – umožni zažiariť všetkým funkciám

Každý jeden kláves, môže byť zladený s vašimi aktivitami a osvetlením tak, aby jedinečne spolupracovali. V skratke, vaše tlačidlá budú odrážať akcie, ktoré sa momentálne dejú v hre. Vaša klávesa R môže striedavo blikať, ak potrebujete bleskovo prebiť zásobník. Klávesy ako WSAD, ktoré potrebujete mať na očiach, môžete označiť stabilným svetelným pozadím. Dokážete prispôsobiť funkcie každého jedného klávesu, nahrávať vlastné makrá (kombá), alebo zapnúť jediným stlačením Discord.

Jedno kliknutie a zo zeleného svetla sa stane modré.

Veríme, že teraz ste pripravení, vykonať to správne rozhodnutie.